ואיך הוא משפיע עלי ועל משפחתי?

מאת: יעל נבט, יועצת ומרצה להתנהלות כלכלית בשגרה ובעולם ההשקעות

דירוג האשראי הוא הציון שמשקף את הסיכון שלוקח מי שמלווה כסף, על בסיס היכולת של הלווה להחזיר חובות. הציון  מורכב בעיקר ממידע על החובות האחרים של הלווה והאם בעבר שילם את חובותיו בזמן ובהתאם לתנאי ההלוואה.

גם למדינות יש דירוג אשראי כי גם מדינות לוקחות הלוואות.  מה זה בעצם אומר:
  • דירוג האשראי של מדינות נקבע על ידי סוכנויות דירוג בינלאומיות, והוא משמש משקיעים ובנקים בעולם כשהם מחליטים האם להלוות למדינות.  
  • דירוג האשראי מחושב בהתאם לפרמטרים פיננסיים, אותם בוחנת סוכנות הדירוג- למשל הכנסות המדינה ממסים, יעילות בהוצאות, ניהול תקציב מאוזן (מה הצפי לגירעון) ושיעורי צמיחה חזויים. בנוסף,  קיימת התייחסות בדירוג האשראי גם כן לעצמאות מערכת המשפט, היועצים המשפטיים לממשלה ונגיד בנק ישראל ("שומרי הסף"). התייחסות זו חשובה לקביעת הסיכון של המלווים, כי כאשר מערכת משפט עצמאית ושומרי הסף מתמנים בהתאם לשיקולים מקצועיים, הם יסייעו למלווה במקרה שהמדינה לא מחזירה את החובות שלה.  הדירוג מדרג את המדינות מרמה של יכולת פירעון הלוואות בוודאות גדולה ועד חוסר יכולת לפרוע הלוואות. 

סוכנויות הדירוג מספקות גם תחזית לשינוי הדירוג, באמצעותה היא משקפת מה צפוי לדירוג בעתיד . התחזיות נחלקות גם הן לשלוש: תחזית שלילית, תחזית חיובית ותחזית יציבה. 

בתקופה האחרונה מדברים לא מעט על דירוג האשראי של ישראל והאם הוא ישתנה או יפגע בגלל ההחלטות השונות שעלולות להתקבל במדינה. מה זה אומר? ננסה לעשות קצת סדר:
כיום דירוג האשראי של ישראל הוא גבוה, יש לה חוסן כלכלי ולכן היא זוכה להלוואות בריבית נמוכה.
דירוג האשראי של ישראל מעניין אותנו כי הוא משפיע עלינו באופן ישיר ועקיף. 

  1. עד כמה למדינה קל לקבל הלוואות בתנאים טובים של ריבית ופריסת תשלומי ההחזר. התשובה לשאלה זו משפיעה על סכום החזר החובות של המדינה. לכך כמובן השפעה על הסכומים הפנויים למתן שירותים לתושבים, ולהשקעות במשק הישראלי.
  2. עד כמה משקיעים זרים מעוניינים להשקיע בחברות ישראליות. החברות שזוכות להשקעה, משלמות משכורות, שכירות של המשרדים, מיסים וקונות מוצרים ושירותים מחברות אחרות. משקיעים אלה מצפים להרוויח על השקעותיהם בעתיד. הדירוג משמש אותם ככלי להעריך את השפעת תהליכים ומגמות בישראל על רווחיות החברות.
  3. ההשקעות בישראל משפיעות על שער הדולר ביחס לשקל. שער הדולר קובע את מחיר הדלק, החשמל, עלות התפלת המים, החיטה, הקפה, המכוניות, המלט, החופשות בחו"ל ועוד. התייקרויות של מוצרים אלה, משפיעות על הוצאות הממשלה וכמובן גם עלינו ישירות. 
  4. משקיעים רבים בעולם מחזיקים במניות של חברות ישראליות גדולות כמו הבנקים, חברת טבע וגם באגרות החוב של המדינה. הדירוג של ישראל קובע עד כמה משקיעים אלה ירצו להחזיק במניות ואגרות חוב כאלה ובכך יקבעו את מחירן. מאחר וגם בחיסכון הפנסיוני שלנו יש מניות ואגרות חוב, שוויו של החיסכון הפנסיוני של כולנו מושפע מהדירוג של ישראל. 
לסיכום – דירוג האשראי של המדינה משפיע עלינו דרך שער הדולר, ההתייקרויות, הכנסות הממשלה ממיסים וההוצאות שלה על החזר הלוואות, קניית נפט, תשלום על צרכי הבטחון ועוד. השפעה נוספת קשורה לסכומים שהממשלה יכולה להפנות לתחזוקת מערכת הביוב, לפינוי האשפה, לשיפור בתחבורה הציבורית, בבריאות, בביטחון האישי ועוד. 

כאשר המדינה מחזירה חובות בזמן ובהתאם לתנאי ההלוואה, כאשר יש לממשלה יותר הכנסות מאשר הוצאות (יש עודף בתקציב), מערכת המשפט שלה עצמאית ושומרי הסף שלה מקבלים החלטות באופן מקצועי ועצמאי, הדירוג כנראה יהיה גבוה והתחזית הדירוג כנראה תהיה חיובית.

כאשר למדינה גרעון בתקציב ומערכות המשפט ושומרי הסף פועלים בהתאם לתכתיבי הממשלה, הדירוג עלול לרדת  והתחזית עלולה להפוך לשלילית.  

מה זה דירוג אשראי? לחצו לצפיה בהסבר קצר מתוך "מושג ביום", כאן 11. 

מה דיווחה חברת הדירוג פיץ' בנושא? 

פיץ' הזהירה כי מדינות אחרות שהעבירו רפורמות מוסדיות גדולות אשר הפחיתו את האיזונים והבלמים בין הרשויות ראו ירידה והיחלשות משמעותית במדדי הממשל של הבנק העולמי (WBGI). אינדיקטורים אלו משפיעים במודל הדירוג של החברה ובמקרים מסויימים אף הביאו להפחתה של שלב אחד בסולם הדירוג. החברה הדגישה כי לא נראה בבירור אם טיב הרפורמות ישפיעו בקנה מידה דומה על דירוג האשראי של ישראל.

בנוסף, החברה ציינה כי חלק מחברי הכנסת והממשלה הציעו לצמצם את עצמאותו של הבנק המרכזי ולהגביל את עליית הריבית על המשכנתאות. עד כה התנגדו למאמצים אלו ראש הממשלה ושר האוצר. ועל פי החברה אין מדובר בתרחיש הבסיס, אך היחלשות עצמאותו של הבנק המרכזי תוריד את האמינות של קובעי המדיניות בישראל, המהווה כיום נקודת חוזק בדירוג האשראי.

דירוג האשראי של ישראל


אין בפרסום המידע משום המלצה או מתן ייעוץ, והמידע אינו מחליף היוועצות באנשי המקצוע הרלבנטיים. קבלת החלטה כלשהי על סמך האמור לעיל היא על אחריות הגולש בלבד. 

מספר רישיון 54414