כל מה שאתם צריכים לדעת על רכישת רכב בהלוואה

אין ספק שרכישת רכב, בין אם חדש ובין אם משומש, הוא אירוע גדול שמצריך מאיתנו לא מעט מחקר, תכנון וכמובן - תקציב לא זניח. אם אתם מחפשים להתחדש ברכב בקרוב ואין לרשותכם עובר ושב "מנופח" או פלוס עסיסי בבנק, ודאי תתלבטו על האופציה של לקיחת הלוואה לרכישת רכב. השיטה הזו אמנם נשמעת פשוטה וכדאית, אבל בכל זאת הנה כמה דברים שאתם חייבים לדעת לפני שאתם ניגשים לרכוש רכב באמצעות נטילת הלוואה. 
כאמור, ראשית עליכם להבין אם חשבון הבנק שלכם מאפשר לכם לשלם על הרכב (החדש או המשומש) בפעימה אחת. אם יש לכם את היכולת לשלם עליו (וכמובן) להישאר עם מרווח כלכלי רחב – עשו זאת, וכך תמנעו מלשלם את הריבית הכרוכה בלקיחת הלוואה. אם אין בידיכם את ההון העצמי הנדרש לצורך רכישת רכב, אתם יכולים לבדוק את האפשרות ליטול הלוואה מהמערכת הבנקאית או מגופים חוץ בנקאיים מפוקחים. כיום, בשוק ההלוואות המתפתח תוכלו למצוא בהרבה מאוד חברות (כמו מימון ישיר) מימון בשיעורים משמעותיים (לעיתים גם מימון של עד 100% מסכום הרכב). 

אז מה היתרונות והחסרונות של רכישת רכב באמצעות נטילת הלוואה?

יתרונות: 

  1. תהליך פשוט ומהיר: בקרב גופים מלווים רבים ניתן לקחת כיום הלוואה על רכב באמצעות הליך דיגיטלי נוח וידידותי למשתמש, וללא בירוקרטיה מסועפת. כמו כן, ניתן לקבל את כספי ההלוואה תוך מספר ימים ספורים ממועד הגשת הבקשה, כשבחלק מן הגופים המלווים ניתן אף לקבל את ההלוואה כבר באותו היום בסוכנות הרכב ממנה תבצעו את הרכישה.
  2. ריבית אטרקטיבית: שוק ההלוואות לרכב הוא שוק תחרותי עם לא מעט שחקנים ועל כן, כדי ליצור יתרון על פני המתחרים, הגופים המלווים מציעים שיעורי ריבית טובים יחסית. 
  3. גופים מפוקחים: הגופים המלווים כוללים את הבנקים, חברות כרטיסי האשראי, חברות הביטוח וחברות הפנסיה. אלו נתונים לפיקוח ממשלתי עקבי ומוקפד, ועל כן, לקיחת הלוואה על רכב מהם היא מהלך בטוח, ואמין.  
  4. תכנית מותאמת אישית: במסגרת לקיחת ההלוואה על הרכב אתם קובעים את סכום ההלוואה הרצויה, את הפריסה המתאימה לכם (ברוב המקומות תוכלו לפרוס בין 3 ל-5 שנים), ואת גובה ההחזר החודשי. כך, ההלוואה תהא מותאמת אישית לתקציב וליכולות שלכם.  
חסרונות:

  1. תנאי ההלוואה: תהליך לקיחת הלוואה אמנם נחשב לתהליך פשוט, אך רק אם אתם עומדים בתנאים שעליהם הגופים המלווים מקפידים. תנאים אלו כמובן משתנים מגוף מלווה אחד לשני, אבל בכולם אין עירבון לכך שתקבלו באופן וודאי את ההלוואה שרציתם על הרכב. 
  2. הלוואה לטווח ארוך: אם אתם לוקחים הלוואה ופורסים אותה על גבי שנים, משמע יש לכם התחייבות לטווח הרחוק. ייתכן כי עכשיו אתם אמנם עומדים בהחזרים החודשיים, אך בעוד כמה זמן מכורך נסיבות כאלו או אחרות תתקשו לעמוד בהחזרים - מה שעלול להוביל לחיוב בריבית פיגורים ואף להליכי הוצאה לפועל. 
  3. הלוואה חלקית: לא מן הנמנע שלא תקבלו את כל סכום ההלוואה שייחלתם לו לרכישת רכב חלומותיכם. הגופים המלווים רשאים לאשר לכם רק חלק מסכום ההלוואה שרציתם, זאת כמובן בהתאם לתנאים המשתנים של כל גוף מלווה. 

לסיכום, רכישת רכב באמצעות נטילת הלוואה עשויה להיות אופציה ריאלית לרכישת רכב, אך חשוב שתעשו זאת בצורה אחראית ומושכלת, ותוודאו שאתם אכן יכולים לעמוד בהחזרים החודשיים על ההלוואה לצד ההוצאות השוטפות שלכם.

 

للعربية انقر هنا

אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.